FINÁLE SVĚTOVÉHO POHÁRU UZAVŘELO MEZINÁRODNÍ SEZÓNU

Miloš Nykodým ovládl náročnou krátkou trať na Valdštejně.

V termínu od 4. do 7. října 2018 se v Praze (2 závody), Turnově a Mladé Boleslavi uskutečnilo finálové kolo Světového poháru v orientačním běhu. To čítalo tři individuální závody a jedny smíšené štafety.

Ve čtvrtek se v Praze na Výstavišti běžela nová disciplína orientačního běhu, vyřazovací Knock-Out Sprint. V pátek v sadech na Petříně byly na programu smíšené sprintové štafety. V sobotu se pak uskutečnila jediná lesní disciplína - krátká trať, která zavedla závodníky do pískovcových skal v okolí hradu Valdštejna u Turnova a v neděli celý letošní kolotoč Světového poháru uzavřel sprint v Mladé Boleslavi.

Na startu se objevilo přes 200 závodníků z 27 zemí. Na startu bylo i 24 závodníků z ČR. Nikdo z turnovského oddílu bohužel v české reprezentaci nestartoval. Páteční a nedělní závod byly v přímém přenosu ČT a ostatní bylo možné sledovat on-line na webu. Všechny přenosy koupila i finská televize, některé švýcarská a zájemci z celého světa mohli sledovat všechny přenosy on-line s anglickým komentářem.

V pořadatelském týmu naopak byla z Turnova pořadatelů a dobrovolníků celá řada. Závody pořádal Český svaz orientačních sportů a Český orientační spolek. Závody v Turnově a Mladé Boleslavi pak i s velkým přispěním turnovského oddílu. Sportovním ředitelem celé akce byl Daniel Wolf, který zároveň i stavěl tratě pro nedělní sprint. Sobotní krátkou trať v okolí Valdštejna připravil Jindřich Kořínek. Členové turnovského oddílu se dále podíleli také na uspořádání dvou doprovodných oblastních závodů na Valdštejně a v Mladé Boleslavi, díky kterým do cílových arén dorazily stovky fanoušků. Ti pomohli vytvořit při doběhu největších světových hvězd současného OB skvělou atmosféru.

Ke skvělému zážitku přispělo navíc nádherné podzimní počasí a fantastické výkony českých reprezentantů! Vojtěch Král ovládl čtvrteční premiérový KO sprint, Miloš Nykodým náročnou krátkou trať na Valdštejně a česká smíšená štafeta skončila na Petříně bronzová. Když k tomu připočteme dalších několik umístění v první desítce, tak se pro českou reprezentaci výsledkově jednalo o dost možná nejúspěšnější kolo SP v historii.

Zvláštní poděkování patří správě hradu Valdštějn - speciálně pro Ing. Elišku Gruberovou, Městu Turnov, Správě CHKO Český ráj a Lesy ČR, s.p.